Skip to content

09.05.2015 Rūķu našķis Valmiermuižā

  • by

Ūsiņdiena2015

Kad gaiss ir kļuvis maģiski aktīvs un jaušama vasaras tuvošanās, laiks svinēt Ūsiņdienu. Sestdien, 9. maijā, pl. 11:00 – 15:00 pie “Valmiermuižas alus” darītavas norisināsies Ūsiņdienas svinības ar mājražotāju labumu tirdziņu, radošajām darbnīcām un mielošanos pie Gardu Muti gadadienai klātā Latvijas garšu galda.

Lauku labumu tirdziņš “Ar Gardu Muti Valmiermuižā

Ūsiņi ir laiks, kad jaunā zāle un izplaukušās lapas jau pilnā zaļumā. Zemnieki sēj jauno ražu, pieguļnieki un govju gani pošas pirmajām ganībām. Sākas vasara un ziedu laiks. Arī Gardu Muti tirgotāji ar jaunu dvesmu steidz gatavot gardumus un noderīgus labumus.

Tirdziņa galdos tiks celti sulīgi zaļumi, svaigi cepti maizes klaipi, kūpinājumi, svaigi un marinēti sieri, asinsdesas, žāvētas zivis, saldi našķi un atspirdzinoši pašmāju vīni. Savukārt amatnieku pūrā varēs atrast gan smalkus izšuvumus, tauriņus, rotas, gan spēcīgu meistaru rokās veidotus kalumus, māla traukus un koka darinājumus. Rūķu našķi, kā parasti, meklējiet dzeltenajā nojumē.

Latvisko Ūsiņdienas tradīciju izzināšana

Maģiski aktīvajā laikā īstā vieta ir aizsardzības rituāliem, tamdēļ to, kā pasargāt savas mājas, ganāmpulkus un veicināt auglīgu ražu, tirdziņa viesiem ierādīs Lēdurgas folkloras kopa “Putni”. Mazākie tirdziņa viesi varēs doties izjādēs zirga mugurā un pagatavot paši savu pieguļas zirgu radošajā darbnīcā kopā ar VJC “Vinda”, kā arī piedalīties loku, bultu gatavošanā un viduslaiku loka šaušanā, bet īsta vīra spēku varēs smelties kalēja arodā. Savukārt neatņemama svinību sastāvdaļa ir mielošanās, tamdēļ Valmiermuižas pavāri gādās par Ūsiņa tradicionālo ēdienu – pantāgu, bet “Valmiermuižas alus” darītāji vērtēšanai nodos vasarīgus jaunbrūvējumus.

Mielošanās pie gadadienai klātā svētku galda

Ūsiņdienā tiks klāti ne vien tirgus galdi, bet arī bagātīgs svētku galds, jo Gardu Muti tirdziņš svinēs 3. gadadienu un ikviens viesis tiks aicināts cienāties ar mājražotāju un Valmiermuižas pavāru sarūpētiem gardumiem. Savukārt, lai spodrinātu īstenu Latvijas garšu, svētkus kuplinās atspirdzinošs un vasarīgs jaunums – Gardu Muti ogu zelteris.

/Ieeja bez maksas/

Gadskārtu svinības atbalsta: SIA „Valmiermuižas alus”, Burtnieku novada pašvaldība, SIA „ZAAO”, Valmieras kultūras centrs, t/c „Valleta” un laikraksts „Liesma”.

Rīko: Valmiermuižas kultūras biedrība

Plašāka informācija:
Sintija Milberga, tel. nr.: 20436868
Valmiermuižas kultūras biedrība

info@gardumuti.lv
www.twitter.com/gardumuti
www.draugiem.lv/gardumuti
www.facebook.com/gardumuti