Skip to content

21.03.2015 Rūķu našķis Valmiermuižā

  • by

Gardumuti 2015Lai sagaidītu pirmos pavasara vēstnešus, 21. martā pie „Valmiermuižas alus” darītavas norisināsies Pavasara saulgriežu svinības. No pl. 11:00 – 15:00 mājražotāju labumu tirdziņš, radošās darbnīcas, mielošanās un vakarpusē, pl. 19:00, lustīgs danču un latvisko tradīciju vakars.

Lauku labumu tirdziņš “Ar Gardu Muti Valmiermuižā

Kad dienas garums sāk pārspēt nakti, laiks sakopt savas mājas un gatavoties pirmajiem lauku darbiem. Pavasara saulgrieži ir laiks, kad mostas daba un svētku galdam sniedz svaigus zaļumus un pirmās dārza veltes. Šajos svētkos īpaša loma ir saulei, tamdēļ, godinot sentēvu tradīcijas, arī mājražotāji būs sarūpējuši

ne vienu vien apaļas formas cienastu – plāceņus, maizes rikas, siera rituļus, biezpiena bumbiņas un citus labumus. Savukārt amatnieki un čaklie rokdarbnieki rūpēsies par to, lai, novelkot biezās ziemas drānas, pa rokai vienmēr būtu kāda krāšņa greznumlieta pašam un izsmalcināts rotājums mājai un sētai.
Rūķu našķi meklējiet dzeltenā nojumē.

Latvisko Pavasara saulgriežu tradīciju izzināšana

Olu ripināšana un šūpoļu kāršana ir neatņemamas Lielās dienas tradīcijas, kuras izzināsim un piedzīvosim kopā ar tradīciju kopu “Griezes”, veicot svinību rituālus, ejot rotaļās un pieskandinot sētu ar lustīgām Lielās dienas dziesmām. Savukārt, lai apgūtu kādu jaunu prasmi, kopā ar dabas izglītības centru “Vecupītes” un biedrību “Zaļā pēda” varēs pagatavot sev tīkamu putnu būrīti, piedalīties izzinošās spēlēs un radošajās darbnīcās par dabu. Un, ja pirkstu veiklība ļauj, tad kopā ar rokdarbu meistari Rutu varēs kā aplūkot rotāto matu lentu darināšanu, tā arī pagatavot to pašam. Bet par prieku latviskajiem gardēžiem, radošo darbnīcu pulkā nāks arī Valmiermuižas pavāri, kuri ierādīs siera siešanas un sviesta kulšanas prasmes. Bērnus kā allaž priecēs zirgu izjādes Valmiermuižas pils parkā un tradīcijām apvītā Lielās dienas šūpošanās.

Svētku mielošanās

Sendienās mūsu senčiem kvieši bija liels dārgums, tādēļ ēdienos tos gatavoja tikai uz pašiem smalkākajiem godiem. Un, lai arī šo svētku galds kā īsteniem latviešiem būtu bagātīgi klāts, talkā nāks “Valmiermuižas alus” meistari, kuri pēc alus baudītāju ieteikumiem un ilgiem bagātīgas garšas meklējumiem, galdā cels nefiltrēto Valmiermuižas kviešu alu, kurā jaušams iesala saldums, vasarīgs apiņu atspirdzinošais skābums un smalka, noturīga putu cepure. Savukārt Valmiermuižas pavāri būs sarūpējuši Lielās dienas svētku smeķi – saimes pavardā gatavotus kraukšķīgus biezpiena plāceņus, papildinot ar īstenu lauku krējumu.

/Ieeja bez maksas/

Pavasara saulgriežu tradīciju vakars

Kad dienas darbi paveikti, māja uzspodrināta un svētku galds jau klāts, tad laiks lēkt dančos un lustēties, tamdēļ vakarpusē, pl. 19:00, Valmiermuižas klētī svinēsim svētkus kopā ar postfolkloras grupu “Teikas Muzikanti”, kuri ne vien muzicēs, bet arī ierādīs latvju danču soļus kā lieliem, tā maziem. Grupas sastāvā ir pieci jautri, muzicējoši jaunieši, kuri dzīvē dara to, kas viņiem patīk, reizē arī turpinot un izkopjot tautas tradīcijas, tautas mūziku un deju.

/Biļešu cena: 7,00 € , tās var iegādāt iepriekšpārdošanā “Biļešu Paradīze” kasēs un Valmiermuižas tirgotavā pie alus darītavas.

Galdiņu rezervāciju iespējams veikt Valmiermuižas tirgotavā pie alus darītavas vai pa tālruni +371 29135438./

Gadskārtu svinības atbalsta: SIA „Valmiermuižas alus”, Burtnieku novada pašvaldība, SIA „ZAAO”, Valmieras kultūras centrs, t/c „Valleta” un laikraksts „Liesma”.

Rīko: Valmiermuižas kultūras biedrība

Plašāka informācija:
Sintija Milberga, tel. nr.: 20436868
Valmiermuižas kultūras biedrība

info@gardumuti.lv
www.twitter.com/gardumuti
www.draugiem.lv/gardumuti
www.facebook.com/gardumuti