Skip to content

„Ar Gardu Muti Valmiermuižā” – 10.05.2014

  • by

Svinot Ūsiņdienu, maijā Valmiermuižā notiks tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”!

Lai atzīmētu latviešu Gaismas dieva – Ūsiņa ierašanos, 10. maijā pie „Valmiermuižas alus” darītavas tiks svinēta Ūsiņdiena. No pl. 11:00 – 15:00 tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā” un pl. 19:00 Tradīciju vakars ar folka grupas „Teikas muzikanti” koncertu un dančiem.

Tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”

Senāk Ūsiņa atnākšanu gaidīja katrā zemnieka sētā. Ūsiņš atnes zaļu āboliņu, koku lapas un pirmo Pērkonu. Valmiermuižā Ūsiņš kopā savedīs tuvākus un tālākus mājražotājus un zemniekus ar lauku labumiem – mājās ceptu maizīti, sātīgiem gaļas kūpinājumiem, svaigi sietiem sieriem, veselīgiem našķiem un sulīgiem zaļumiem. Ja laika apstākļi būs vēlīgi, viesiem būs iespēja iegādāt arī sezonā pirmo Šitake sēņu ražu no bioloģiskās saimniecības “Dulbeņi”.

Arī Rūķu našķis būs šajā tirdziņā – meklējiet dzeltenu nojumi.


Mielošanās
Ūsiņos atnācējus kā svētības un laimes nesējus centās uzņemt laipni, sēdinot uz silta mūrīša, mielojot ar medus maizi un citiem gardiem ēdieniem, jo tas solīja saldu satikšanu un darba sparu. Stāsta, ka Ūsiņdienas svinībās uz galda jābūt putnu gaļas ēdieniem un alum, lai būtu ražīga vasara, tāpēc „Valmiermuižas virtuves” pavāri tirdziņa viesiem galdā cels melnā gaiļa zupu no lielā saimes katla, bet „Valmiermuižas alus” darītāji vērtēšanai nodos vasarīgus jaunbrūvējumus.

Ūsiņdienas tradīcijas un radošās darbnīcas
Tā kā Ūsiņš allaž ir rūpējies par zemnieku zirgiem vasarā, un Ūsiņi bija pirmā pieguļas nakts, tad mazākie tirdziņa viesi varēs doties izjādēs zirga mugurā un pagatavot savu vilnas pieguļas zirgu radošajā darbnīcā kopā ar VJC „Vinda”. Dikļu folkloras kopa „Endzelīte” aicinās lielākus un mazākus tirdziņa ciemiņus lustīgās Ūsiņdienas spēlēs un rotaļās. Lai celtu godā Ūsiņu dievību Pērkonu, skaļi tiks rībināts un smelts spēks kalēja arodā, bet par savu veiklību ikviens viesis varēs pārliecināties Ozolkalna piedzīvojumu parka rīkotajās koka un virvju šķēršļu pārvarēšanas spēlēs Valmiermuižas pils parkā.

Tradīciju vakars ar koncertu, dančiem un mielošanos
Vakarpusē, pl. 19:00, „Valmiermuižas klētī” notiks lustīgs, Ūsiņdienai veltīts Tradīciju vakars ar folka grupas „Teikas muzikanti” latvisko dziesmu koncertprogrammu, dančiem un sadziedāšanos. Kā agrāk Ūsiņdienā tika gatavots īpašais ēdiens – pantāgs, tā arī mūsdienīgi latviskās „Valmiermuižas virtuves” pavāri galdā cels tradicionālu svētku mielastu. Ieeja ar ielūgumiem, tos var iegādāt tirgotavā Valmiermuižā, Dzirnavu ielā 2, vērtībā sākot no € 7,00.

Rīkotāji

Tirdziņu atbalsta „Valmiermuižas alus” darītava, Burtnieku novada dome, Valmieras pilsētas pašvaldība, SIA „ZAAO”, Valmieras kultūras centrs, tirdzniecības centrs „Valleta” un Valsts kultūrkapitāla fonds.
Rīko Valmiermuižas kultūras biedrība.

ŪSIŅDIENAS SVINĪBU PROGRAMMA

ŪSIŅDIENAS TIRDZIŅŠ

TIRGOŠANĀS
11:00 – 15:00 Mājražotāju un amatnieku labumu tirdziņš

MIELOŠANĀS
11:00 – 15:00 Melnā gaiļa zupas garšošana no „Valmiermuižas virtuves” lielā saimes katla
11:00 – 15:00 „Valmiermuižas virtuves” vasaras ēdienkartes piedāvājuma baudīšana
12:00 – 15:00 „Valmiermuižas alus” darītavas vasarīgāko jaunbrūvējumu provēšana

ŪSIŅDIENAS IZDARĪBAS
11:00 – 13:30 Vilnas pieguļas zirgu un ganāmpulka gatavošana kopā ar VJC „Vinda”
11:00 – 15:00 Pakavu naglu kalšana
11:00 – 15:00 Šaušana ar loku
11:00 – 15:00 Virvju un koka šķēršļu veiklības spēles kopā Ozolkalna piedzīvojumu parku
11:00 – 15:00 Izjādes ar zirgiem Valmiermuižas pils parkā

ŪSIŅDIENAS TRADĪCIJAS
12:00 – 14:00 Ūsiņdienas tradīciju izzināšana un rotaļas kopā ar Dikļu folkloras kopu „Endzelīte”
/ieeja bez maksas/

ŪSIŅDIENAS TRADĪCIJU VAKARS
19:00 – 23.00 Folka grupa „Teikas muzikanti” ar latvisko dziesmu koncertprogrammu, dančiem un rotaļām un „Valmiermuižas virtuves” tradicionāls svētku mielasts
/ieeja ar ielūgumiem, tos var iegādāt tirgotavā Valmiermuižā/