Skip to content

Māras dienas svinības un tirdziņš – Ar Gardu Muti Valmiermuižā

ArGarduMuti_marasdiena

Lai atzīmētu vasaras beigas, kad ienākusi jaunā rudzu raža, 9. augustā no pl. 11:00 – 15:00 pie „Valmiermuižas alus” darītavas notiks Māras dienai veltīts „Gardu Muti” labumu tirdziņš ar mielošanos, tradīciju izzināšanu, darbnīcām un teātra festivāla „NoMadI” izrādēm.


Tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”

Arī Rūķu našķis būs šajā tirdziņā – meklējiet dzeltenu nojumi.

Māras dienā īpaši tiek godāta jaunā maize un tā ir katras saimnieces lepnums un gods. Latvju dainās Māra saukta arī par Tirgus Māti, tā uzsverot tās gādību par saimi un saimniecību.

Arī „Gardu Muti” tirgotāji pavadījuši rosīgu ražas laiku un uz tirdziņu sarūpēs Māras dienai veltītus labumus – pašu ceptu maizīti, pīrāgus, plāceņus un kliņģerus, kas pieņēmušies garšā no jaunās rudzu un kviešu ražas, un svaigu sieru, kas siets no lauku piena. Tāpat būs arī gaļas un zivs kūpinājumi, mājas vīni, ievārījumi, medus, sukādes un citi našķi.

Tradīciju izzināšana un radošās darbnīcas

Tirdziņa laikā kā lieli, tā mazi pie saimniecēm varēs apgūt maizes cepšanu, sviesta kulšanu un garda, vasarīga ievārījuma gatavošanu. Viesi roku varēs iemēģināt arī radošajā salmu darbnīcā un kopā ar Valmieras Novadpētniecības muzeja sievām iepazīt senos kulšanas un malšanas rīkus. Savukārt, īstenas Māras dienas tradīcijas palīdzēs izzināt folkloras kopa „Senleja”, kura gādās par to, lai ciemiņu pūrā nonāktu Gaujmalas pļavu tējas, kā arī aicinās lustīgos dančos un rotaļās. Kā ierasts, tirdziņa laikā bērni varēs doties zirgu izjādēs un spēlēties Valmiermuižas parka rotaļu laukumā.

Mielošanās ar Māras dienas cienastiem

Māras dienas svinību mielastā „Valmiermuižas virtuves” pavāri pēc latviešu tradīcijām piedāvās pankūkas katra gardēža gaumei – gan sāļās ar gaļas pildījumu, gan saldās ar pašu gatavotu ievārījumu. Cienastā varēs nobaudīt arī „Valmiermuižas alus” meistaru jaunbrūvējumus.

Teātra festivāls „NoMadI”

No 8. – 10. augustam Valmiermuižas pils parkā un klētī viesus gaidīs 4. bērnu un jauniešu teātra festivāls „NoMadI” ar izrādēm, koncertiem, radošajām darbnīcām un rotaļām. Festivāla programma skatītājiem piedāvās neparastus skatuves mākslas piedzīvojumus, iepazīstot dažādas laikmetīgā teātra formas.

Vakars kopā ar ansambli „Manta”

Kad iepirkti visi kārotie gardumi un roka pielikta kādā radošā aktivitātē, vakara muzikālo baudījumu pl. 22:00 Valmiermuižas alus dārzā sniegs ansamblis „Manta”, kura sastāvā apvienojušies četri azartiski puiši. „Ansamblis nav piesaistīts žanra rāmjiem, tā galvenā vērtība ir dziesmas. „Mantas” repertuārs ir raibs – no sintpopa līdz balādēm,” stāsta Edgars Šubrovskis, grupas solists un dibinātājs.”

Rīkotāji un atbalstītāji

Tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā” ir Valmiermuižas kultūras biedrības projekts mājražotāju kustības popularizēšanai un gardēžu tūrisma attīstīšanai Valmiermuižā. Tirdziņi norit, atzīmējot latviskās gadskārtas, saulgriežus un saulstāvjus. Turpmākie pasākumi – Miķeļdienas svinības 20. septembrī, Mārtiņdienas svinības 8. novembrī un Ziemas saulgriežu svinības 20. decembrī.

Tirdziņu atbalsta SIA „Valmiermuižas alus”, Burtnieku novada dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, SIA „ZAAO”, Valmieras kultūras centrs un t/c „Valleta”.

MĀRAS DIENAS SVINĪBU PROGRAMMA

TIRDZIŅŠ “AR GARDU MUTI VALMIERMUIŽĀ”

TIRGOŠANĀS

11:00 – 15:00 Mājražotāju un amatnieku vasaras ražas labumu tirdziņš

MIELOŠANĀS

11:00 – 15:00 Mielošanās ar pankūkām pie „Valmiermuižas virtuves” pavāriem

11:00 – 15:00 „Valmiermuižas alus” darītavas vasarīgāko jaunbrūvējumu provēšana

DARBOŠANĀS

11:00 – 13:30 Salmu radošā darbnīca

11:00 – 14:00 Seno kulšanas un malšanas darbarīku iepazīšana

11:00 – 15:00 Maizes cepšanas darbnīca

11:00 – 15:00 Izjādes ar zirgiem Valmiermuižas pils parkā

12:00 – 14:00 Vasarīgo ievārījumu darbnīca

12:00 – 14:00 Sviesta kulšanas darbnīca

12:30 – 15:30 4. teātra festivāla bērniem un jauniešiem „NoMadI” darbnīcas

LUSTĒŠANĀS

12:00 – 14:00 Māras dienas tradīciju izzināšana, rotaļas un Gaujmalas pļavu tēju izsole kopā ar folkloras kopu „Senleja”
/ieeja bez maksas/

DZĪVĀS MŪZIKAS KONCERTVAKARS

22:00 Grupa „Manta” ar mūsdienīgu koncertu un mielošanās ar „Valmiermuižas virtuves” gardumiem Valmiermuižas pils dārzā

/ieeja bez maksas/

Nākamās svinības ar tirdziņu un dančiem 20. septembrī, atzīmējot Miķeļdienu!

Rīko: Valmiermuižas kultūras biedrība

Plašāka informācija:

Sintija Milberga, tel. nr.: +371 20436868

Valmiermuižas kultūras biedrība

info@gardumuti.lv