Skip to content

Rūķu našķis – 16.12.2017- Valmiermuižā

Ar gardumu tirdziņu un svētku tradīcijām Valmiermuižā lustīgi tiks svinēti Ziemas saulgrieži.

16. decembrī no plkst. 11.00 līdz 15.00 pie Valmiermuižas alus darītavas norisināsies Ziemas saulgriežu tirdziņš un svinības „Ar Gardu muti Valmiermuižā”. Šī būs īstā vieta, kur sarūpēt visu svētku galdam, atrast izmeklētus meistaru darinājumus svētku dāvanām un svētkus sajust caur tradīcijām un darbošanos. Savukārt plkst. 19.00 visi aicināti uz Ziemas saulgriežu tradīciju vakaru, kur folkloras kopa „Dandari” ierādīs, kā svētki svinami īsteni latviskās noskaņās.

Mājražotāju un amatnieku tirdziņš
Valmiermuižas alus darītavas pagalmā viss būs vienuviet, lai bez raizēm un steigas, baudot īpašu svētku atmosfēru, sagatavotos svētkiem. Kuplais tirgotāju pulks ļaus sarūpēt krāšņas amatnieku darinātas dāvanas, bet mājražotāji būs parūpējušies, lai svētku galds vai lūztu no Latvijā izlolotām garšām un spirdzinājumiem.

Tradīciju izzināšana
Ziemas saulgrieži latviešiem jau izsenis ir bijuši ļoti nozīmīgi svētki, kad tiek svinēta gaismas uzvara pār tumsu. Būsim parūpējušies par dažādām darbnīcām, lai ikviens varētu izzināt tradīcijas un sagatavot kādu atribūtu svētku svinēšanai un gaismas ienešanai savās mājās. Uz Valmiermuižu būs atbraukusi arī folkoras kopa „Vīteri”, lai ierādītu svētku tradīcijas. Svinībās sastapsiet arī cēlo Valmiermuižas staļļa saimi, kas aicinās doties izjādēs.

Dzīres, alus un garškopju kustības „Gardu muti” izloloti dzērieni
Latviskos svētkos neiztikt bez garda alus, īpaši Ziemas saulgriežos, kad galdam jābūt klātam visbagātīgāk. Svinībās varēs nobaudīt alus meistaru sarūpētos ziemīgos brūvējumus, bet, kā vēsajam gadalaikam pieklājas, „Gardu muti” garškopji pirmo reizi galdā cels no Latvijas upenēm tapušu sildošu morsu. Valmiermuižas alus virtuvē gan sestdien, gan svētdien (no plkst. 10.00 līdz 14.00) ikviens varēs ieturēt nesteidzīgas, gardas un spēka pilnas Latvijas garšu brokastis. Kas jo īpaši, tad mazie viesi, atpūšoties no ēšanas un pieaugušo sarunām, šeit varēs rotāt piparkūkas.

Ziemas saulgriežu tradīciju vakars
Tā paša 16. decembra vakarā (plkst. 19.00) vārtus saulgriežiem vērs Valmiermuižā iemīļotais Ziemas saulgriežu tradīciju vakars. Šogad folkloras kopa „Dandari” būs tie, kas caur dančiem, mūziku, zīlēšanu un citām ēverģēlībām ierādīs, kā svētki svinami īsteni latviskās noskaņās. Ielūguma cena 7 EUR. Tos var iegādāt „Biļešu Paradīze” kasēs un Valmiermuižas alus tirgotavā, Dzirnavu ielā 2.