Skip to content

Rūķu našķis – 18.02.2018 – Jaunķemeros

Tirdziņš, rāpšanās sešmetrīgā stabā, staigāšana ar “koka kājām” un salmu lelles dedzināšana pie sanatorijas “Jantarnij bereg

18. februāra svētdienā pie sanatorijas “Jantarnij bereg” Zvīņu ielā 2, Jaunķemeros, no plkst. 12.00 līdz 15.00 koncertā uzstāsies folkloras ansamblis “Berendejka”, dziedātāji Deniss Harčenko un Anastasija Krilova, vokālais ansamblis “Dušečka”, kā arī cirka mākslinieki.

Svētku apmeklētāji tiks aicināti iet rotaļās un piedalīties konkursos, tostarp pārbaudīt spēkus, rāpjoties sešus metrus augstā stabā un iemēģinot staigāšanu ar koka kājām (ķekatām). Būs vizināšanās ar zirgiem, bruņinieku cīņas, bet mielastā – gardas pankūkas. Svētku noslēgumā tiks dedzināta salmu lelle, kas simbolizē atbrīvošanos no aizvadītā gada likstām, ziemas atkāpšanos un pavasara tuvošanos.

Ieeja pasākumos ir bez maksas.

Meteņu un Masļeņicas tradīcijas

Meteņi jeb metenis latviešiem ir seni ziemas pavadīšanas un pavasara gaidīšanas svētki, kuros nozīmīgi ir maģiski auglības rituāli, lai veicinātu labas ražas gadu. Meteņos, kas tiek saukti arī par Vastlāvi, Lastavāgu, Miesmeti, Miezmežu dienu, tāpat kā citos ziemas svētkos ļaudis sendienās gājuši ķekatās, braukuši ciemos un mielojušies pirms lielā gavēņa.

Savukārt Masļeņica ir sena pavasara gaidīšanas tradīcija slāvu tautām. Svētku laikā tiek līksmi pavadīta garā, aukstā ziema un sagaidīts pavasaris. Masļeņicu pareizticīgie sendienās svinēja septiņas dienas pirms lielā gavēņa. Ļaudis satikās ar tuviniekiem, tuviem un tālākiem paziņām, pirms gavēņa palūdza cits citam piedošanu un, kad miers salīgts, priecājās krāšņos svētkos ar ēdienu un izklaižu pārpilnību.